Make your own free website on Tripod.com
 

ViSUAL BASIC

DERS NOTLARI

(Programlamaya Giris)

 

 

 

 

 

 

HAZIRLAYANLAR:

Selçuk SÖNMEZ

&

Faruk MALTAŞ

 

 

Programlamaya Giriş

Program, bilgisayar üzerinde bir takım yararlı işlerin gerçekleşmesini sağlayan bir grup yönergedir. Program, kişilerin adres, telefon gibi bilgilerini tutmamızı sağlayan küçük bir uygulama olabileceği gibi Microsoft Excel, Microsoft Word gibi çok gelişmiş bir uygulamada olabilir.

Programlamanın ilk adımı programımızın tam ve kesin olarak neler yapması gerektiğini belirlemektir. Bu işlem oldukça basit gibi görünmektedir. Herşeyin yolunda gitmesi için en başta herşeyin iyice düşünülüp tasarlanması gereklidir. Burada yapılan planlama olayına algoritma adı verilir. Önceden yapılan bu çalışma ileride programı geliştirirken kaybedilecek zamanı azaltır.

Program için bir algoritma oluşturulduktan sonra kullanıcı arabirimini tasarlama işini gerçekleştirmeliyiz. Kullanıcı arabirimi Visual Basic denetimleri kullanılarak hazırlanır Kullanıcı arabirimi, uygulamayı kullananların gördüğü bütün menüleri, iletişim kutularını, nesneleri ve resimleri kapsar. Kullanıcı arabirimi ne kadar anlaşır, sade , görsel ve  Windows standartlarına uygun olursa programın kullanımı da bir o kadar kolay ve esnek olur.. Kullanıcı arabirimi tasarlandıktan sonra denetimlerin özelliklerini belirler ve verilerin nasıl işleneceği ile ilgili kodları yazarız.

Visual Basic’de proje geliştirmeye başlarken yukarıda bahsedilen işlemleri gerçekleştirirz. Bu işlemlerin neler olduğuna karar verebilmemiz için kendimize bir takım sorular sormalıyız. Bu sorular programın nasıl çalışacağına karar vermemize ve kullanıcı arabirimini tasarlamamıza yardımcı olur.

 

Yazdığım programın hedefi nedir ?

Programı kim kullanacak ?

Çalıştırıldığında program görüntüsü nasıl olacak ?

Programa, kullanıcı hangi verileri, nasıl girecek ?

Program bu verileri nasıl işleyecek ?

Program hangi bilgileri üretecek ?

Selçuk SÖNMEZ & Faruk MALTAS

caniminici@kalpsiz.net fmaltas@hotmail.com

GERİ DÖN