Make your own free website on Tripod.com
 

BILGISAYAR DONANIM

DERS NOTLARI

(Dosya Menüsü)

 

 

 

 

 

 

 

  

 

HAZIRLAYANLAR :

 

SELÇUK SÖNMEZ

&

FARUK MALTAS

 

DOSYA MENÜSÜ :

 

        Belgeyi Kaydetme :

              

Üzerinde çalıştığınız etkin belgeyi, yeni de olsa veya önceden var olsa da kaydedebilirsiniz. Tüm açık belgeleri bir anda kaydedebilirsiniz. Ayrıca etkin belgenin bir kopyasını farklı bir adda veya farklı bir konuma kaydedebilirsiniz.

Bir belgeyi başka bir program içinde kullanmak için, başka bir biçimde kaydedebilirsiniz. Örneğin, bir Word belgesini Word'ün eski sürümlerinde, Microsoft Word'te veya WordPerfect'te okuyabilmek için, başka bir dosya biçiminde kaydedebilirsiniz. Ayrıca farklı bir programda farklı bir dosya biçiminde yaratılan bir belgeyi Word içinde açabilir, üzerinde çalışabilir ve sonra özgün biçimiyle kaydedebilirsiniz. Örneğin, bir WordPerfect belgesini açabilir, Word içinde değişiklikler yapabilir ve sonra Word veya WordPerfect biçiminde kaydedebilirsiniz. Dosya biçimini değiştirmeden bir belgeyi farklı bir dosya biçimi uzantısıyla kaydedebilirsiniz. Örneğin, bir Word belgesini .abc uzantısıyla kaydedebilirsiniz.

Word, programın kilitlendiği (yanıt vermeyi durdurduğu) veya elektrik kesintisi durumlarında belgeleri kurtarabilmek için, belgeleri otomatik kaydetmek üzere ayarlanabilir. Otomatik Kaydet özelliği etkinleştirildiğinde, bir belgeye yaptığınız değişiklikler, Otomatik Kaydet'in her kaydetme aralığında bir kurtarma dosyasına kaydedilir. Örneğin, Otomatik Kaydet'i her 5 dakikada bir kaydetmek üzere ayarladıysanız, 10 dakikada bir kaydetmeye göre ayrıntılı bilgi kurtarabilirsiniz. Otomatik Kaydet'in etkinleştirilmesiyle, açık belgeleriniz varken Word kilitlendiğinde (yanıt vermeyi durdurduğunda) ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiğinde, Word'ü yeniden başlattığınızda kurtarma dosyaları otomatik olarak açılır. Kurtarma dosyalarındaki bilgiler, Otomatik Kaydet'in belgeleri en son kaydettiği andaki bilgileri yansıtır. Otomatik Kaydet, belgelerinizi düzenli kaydetmenizin yerini tutamaz. Belgeyi kaydettiğinizde veya kapattığınızda kurtarma dosyası silinir.

 

Belgenizi her kaydettiğinizde otomatik olarak bir yedeğinin kaydedilmesini sağlamak için Word'ü ayarlayabilirsiniz. Yedek kopya size bir önceki kopyayı sağlar, böylece kaydedilen geçerli bilgilerle bundan bir önce kaydedilen bilgilere sahip olursunuz.

Bir belgenin birden çok sürümünü aynı dosya içine kaydedebilirsiniz. Bir belgenin birden çok sürümünü kaydettikten sonra, geriye dönüp eski sürümleri gözden geçirebilir, açabilir, yazdırabilir ve silebilirsiniz.

 

Belge Açma :

 

 

       Belgeleri Word'ün içindeki Aç iletişim kutusundan çok farklı konumlarda açabilirsiniz. Bir belgeyi bilgisayarınızın sabit diskinde veya bağlantınız olan bir ağ sürücüsü üzerinde açabilirsiniz..

 

Bilgisayarınızın sabit diskindeki veya yazma erişiminiz olan bir ağ sürücüsündeki belgeler için, özgün olanın yerine belgenin kopyasını yaratmak ve onunla çalışmak istiyorsanız kopya olarak bir belgeyi açabilirsiniz ve belgenin nerede konumlandırıldığına aldırmaksızın, özgün belgeyi değiştirmeyeceğinizden emin olmak istiyorsanız belgeyi salt okunur olarak açabilirsiniz.

 

 

Yeni belge yaratma :

 

       1.  Dosya menüsünden Yeni 'yi tıklatın.

2. Yeni, boş bir belge yaratmak için önce Genel sekmesini tıklatın, sonra Boş Belge simgesini çift tıklatın.

 

Bir şablona veya sihirbaza dayalı belge yaratmak için önce yaratmak istediğiniz belge türünün sekmesini tıklatın, sonra istediğiniz şablon veya sihirbazın adını çift tıklatın.

 

Belgeyi Kapatma :

 

       Dosya menüsünden Kapat'ı tıklatın.

Programdan çıkmadan bütün açık belgeleri kapatmak için ÜST KARAKTER tuşunu     basılı tutarak, Dosya menüsünden Tümünü Kapat'ı tıklatın.

 

Belgeleri Adlandırma :

Belgeleri bulmayı kolaylaştırmak için, uzun, açıklayıcı dosya adları kullanabilirsiniz. Dosyanın tam yolu, sürücü harfi, sunucu adı, klasör yolu ve dosya adı dahil, en çok 255 karakter uzunluğunda olabilir. Dosya adları şu karakterleri içeremez: bölü (/), ters bölü (\), büyük simgesi (>), küçük simgesi (<), yıldız (*), nokta (.), soru işareti (?), tırnak imi ("), düz çizgi (|), iki nokta (:) veya noktalı virgül (;).

 

Baskı Ön İzleme :

Bir belgeyi hazırladıktan sonra yazıcıdan almadan önce bir ön görüm almanızı sağlayacaktır. Baskı ön izleme modunda dökümanınız üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin dökümanınıza aktif saati gösteren bir alan eklerseniz bu alandaki saat sürekli olarak güncellenmez. Fakat yazdırılmadan önce güncellenir. Sayfa düzenleme modunda ise bunların  özel olarak güncellenmesi gerekir.

 

Yazdır :

 

 Hazırladığınız belgeyi yazıcıya göndermenizi sağlar. Bu bölümde dökümü hangi yazıcıdan alacaksanız o yazıcıyı seçmenizi sağlar. Eğer dökümü dosya üzerinde alacaksanız “Dosyaya Yazdır” seçeneğini onaylayınız. Belgeyi yazdırmak için ayrıca Ctrl+P tuşu da kullanılabilir.

Asıl belgenin tamamını yazdırmak için, alt belgeleri genişletin ve normal görünüme geçtikten sonra her zamanki gibi yazdırın. Yazdırma ayrıntılarını belirlemek için, aşağıdaki yordamı kullanın.

F Asıl belgeyi asıl belge görünümü içinde görüntüleyin.

F Alt belgeleri genişletin.

F Belgenin yazdırmak istediğiniz kısımlarını görüntülemek için başlıkları genişletin veya daraltın.

F Dosya menüsünden Yazdır'ı tıklatın.

F İstediğiniz yazdırma seçeneklerini belirleyin.

 

                                             Sayfa Yapısı :

          Sayfamızın büyüklüğünü, duruş şeklini, sayfa kenar boşluklarını, üst bilgi ve alt bilgi değerlerini verebildiğimiz bir ayar sayfasıdır. Toplam 4 sayfadan oluşur.

 

    Bir dosyayı hızlı bir şekilde kullanıma  açmak :

      

     Bir dosyayı hızlı bir şekilde kullanıma açmak mümkündür. En son kullanılan dosyaların isimleri DOSYA isimli menünün alt kısmında listelenirler. Bu isimlerden herhangi birisinin tıklanması ile o dosyayı kullanıma açar. Böylece kullanıcı istediği dosyayı dosyayı aramaktan kurtulur.

Burada en fazla 9 tane dosyanın ismi saklanabilir. 

Çıkış:

Word programından çıkmamızı sağlar. Bu çıkış esnasında üzerinde çalıştığımız belgelerimizden son haliyle saklanmamış olanlar için saklanıp saklanmayacağı konusunda soru sorulur. Gerekli cevap verilerek Word programından çıkılabilir.

 

Selçuk SÖNMEZ & Faruk MALTAŞ

caniminici@kalpsiz.net - fmaltas@hotmail.com

 

GERİ DÖN