Make your own free website on Tripod.com
 

BILGISAYAR DONANIM

DERS NOTLARI

(Araçlar Menüsü)

 

 

 

 

 

 

 

  

 

HAZIRLAYANLAR :

 

SELÇUK SÖNMEZ

&

FARUK MALTAS

 

ARAÇLAR MENÜSÜ :

 

Otomatik Yazımı ve Dilbilgisini Denetleme :

 

 

 

 Dilbilgisi denetimi Türk dilbilgisi kurallarına uymayan kelimeler için geçerli bir özelliktir.

F         Araçlar menüsünden, önce Seçenekler'i,sonra Yazım ve Dilbilgisi sekmesini tıklatın.

F         Yazarken yazımı denetle ve Yazarken dilbilgisini denetle onay kutularını seçin.

F         İstediğiniz seçenek kararmış olarak görünüyorsa, kullanılamaz demektir ve uygun yazım veya dilbilgisi denetleyicisini yüklemeniz gerekir. Ayrıntılı bilgi için    simgesini tıklatın.

F         Bu belgedeki yazım hatalarını gizle ve Bu belgedeki dilbilgisi hatalarını gizle onay kutularını temizleyin.

F         Tamam'ı tıklatın.

Belgeyi yazarken Word olası yazım hatalarını belirtmek için dalgalı kırmızı alt çizgiler, olası dilbilgisi hatalarını belirtmek içinse dalgalı yeşil alt çizgiler kullanır.

       Bir hatayı düzeltmek için, önce dalgalı alt çizgisi olan sözcüğü sağdan tıklatın sonra kısayol menüsünde istediğiniz düzeltmeyi tıklatın.

Ek yazım ve dilbilgisi seçeneklerini kullanmak için kısayol menüsünden Yazım veya Dilbilgisi'ni tıklatın. Hatayı doğrudan belgede de düzenleyebilirsiniz.

       Bir sonraki yazım veya dilbilgisi hatasına hızlı bir biçimde geçmek için, durum çubuğundan Yazım ve Dilbilgisi Durumu simgesini    çift tıklatın.

       Dalgalı alt çizgiler belgenizi karmaşık hale getiriyorsa, hataları düzeltmeye hazır olana kadar onları geçici olarak gizleyebilirsiniz. Yazım ve Dilbilgisi sekmesinden, Bu belgedeki yazım hatalarını gizle ve Bu belgedeki dilbilgisi hatalarını gizle onay kutularını seçin.

 

HECELEME : Belge içerisinde yazılan kelimelerin gerekirse hecelenmesini sağlar.

DİL : Üzerinde çalışılan belgenin hangi dil ile yazıldığını belirtmemizi sağlayan bir komuttur. Burada kullanılan dilimiz seçildikten sonra bütün imla kuralları, eş anlamlı kelime, heceleme gibi bir takım sözcüksel işlemler hep bu dilin sözlüğün göre yapılır.

SÖZCÜK SAYIMI : Üzerinde çalışılan belgenin içerisine toplam kaç kelime yazıldığını, kaç sayfadan oluştuğu, paragraf ve karakter sayısının kaç olduğu gibi bir takım istatistiksel bilgiler verir.

 

OTOMATİK DÜZELT : Yazılan yazı üzerinde otomatik düzeltmelerin yapılmasını sağlamak üzere bazı düzeltme tanımlarının yapılmasını sağlar.

 ADRES-MEKTUP BİRLEŞTİRME : Hazırlanan belge eğer bir gurup insana postalanacaksa ve bu postalama işlemlerinde gidecek kişilerin adları bilfiil bulanacaksa o zaman herhangi bir veri tabanı bilgisi ile bu bilginin birleştirilerek (uygun şekilde) çıktı alınmasını sağlar.

ZARFLAR VE ETİKETLER : Bir grup insan adına zarf veya etiket basılmasını sağlayan komuttur.

BELGEYİ KORU : Belgenin bir takım ehil olmayan kişilere karşı korunmasını sağlayan komuttur. Belge revizyonlara, notlara veya formalara karşı ve istenirse şifre ile korunabilir.

DÜZELTMELER : Belge üzerinde yapılan değişikliklerin (revizyonların) takip edilmesini sağlayan bir komuttur.

MAKRO : Word ortamında çok sık yapılan işlemin daha otomatikleşmesini sağlar. Bu amaçla çok sıkça yapılacak işlemin öncelikle bilgisayara tanıtılması gerekir. Bu amaçla yapılan işlem bilgisayara kaydedilir, yani öğretilir. Bu işlemi sağlayan komut Makro’dur.

ÖZELLEŞTİR : Word üzerinde yer alan Kullanıcı arabiriminin kullanıcı istek ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmesini sağlar. Kullanıcı arabirimi menü, Araç çubuğu ve tuş kombinasyonundan oluşmuştur.

SEÇENEKLER : Word üzerinde yer alan bir takım ön belirleme ve ayarların değiştirilmesini sağlar.

 

 

Selçuk SÖNMEZ & Faruk MALTAŞ

caniminici@kalpsiz.net - fmaltas@hotmail.com

GERİ DÖN